Saha Çalışmaları

Dolgu Çalışmaları

DOLGU ÇALIŞMALARI

İnşaat dolgu çalışmaları, yapı sürecinde en çok ihtiyaç duyulan hizmetler arasında yer alır. Kullanım alanına ve amacına bağlı olarak inşaat sektöründeki dolgu malzemeleri toprak, kayalar ve agregalar ve kömür külünden meydana gelir. Dolgu yapılması gereken bentlerde ve peyzaj çalışmalarında dolgu kullanılabilir. Peki inşaat dolgu çalışmaları nasıl gerçekleştirilir? Hangi araçlar kullanılır?

İNŞAAT DOLGU ÇALIŞMASI NASIL YAPILIR?

Dolgu işlemleri inşaat sürecinin en önemli aşamalarından biridir. Büyük iş makineleri ve sıkıştırma/baskılama araçlarıyla yapılan dolgu işlemlerinde alanında uzman ekip desteği kullanılır. Başlangıç olarak hafriyat aplikasyonu ile başlanır. Buradan çıkan molozların temizlenmesi ve taşınması, temel altı mıcır ve drenaj işlemi, tesviye yapılması ve izolasyonun tamamlanması gibi işlemlerle devam edilir. Zincir şeklinde ilerleyen bu iş şemasında dolgunun sıkıştırılması ve tesviye edilmesi önemli adımların başında yer alır.

BAHÇE DOLGU ÇALIŞMASI NASIL YAPILIR?

Dolgu denildiğinde akla ilk gelen uygulama alanı çoğunlukla inşaat sahalarıdır. Bunun yanı sıra çevre düzenlemesinde ihtiyaç duyulan bahçe toprağının kullanımında da dolgu çalışmaları devreye girer. Bahçe toprağı dolgu çalışma hizmeti alırken, bu alanda tecrübeli bir ekiple yola çıkmak kusursuz sonuçlar elde etmenin ilk adımı.

Bahçe toprağı söz konusu olduğunda birden farklı uygulama çeşidi devreye girer. Bu alandaki dolgu çalışma çeşitleri; taraçalandırma, yamaç bahçe dolgusu, duvarlı bahçe ve doğal bahçe dolguları olarak sıralanabilir. Bahçe toprağı çalışmasında eğilimli arazi söz konusu ise istinat duvarı ile dolgu uygulama tekniğini tercih edilir. Dolgu işlemlerinde toprak yapısı, zemin ve eğim gibi detaylar değişiklik göstereceği için, dolgu yapan firmanın temel amacı uzun ömürlü ve sağlıklı bir sonuç ortaya çıkarmak olmalıdır.

ORHANGAZİ ’DEKİ DOLGU ÇALIŞMALARINIZ İÇİN: ORHANGAZİ HAFRİYAT

İnşaat dolgusu ve bahçe dolgu uygulamalarında güvenilir ve uzun ömürlü sonuçlar sunan bir firma ile işe başlamak oldukça önemli. Orhangazi Hafriyat bu noktada yılların tecrübesi ve birikimi ile sahalardaki yerini alıyor. Bursa çevresinde ve Orhangazi ’de birden fazla alanda hizmet vermeyi sürdüren Orhangazi Hafriyat, dolgu çalışmaları için ihtiyaç duyduğunuz tüm araç ve gereçlere sahip. Orhangazi ve çevresindeki dolgu çalışmaları için bizimle iletişime geçin!